Irene Joliot-Curie kimdir? - Gulucuk.NET Forum
Gulucuk.NET Forum


Go Back   Gulucuk.NET Forum > Gulucuk.Net ~Genel Kültür~ > Biyografi

Biyografi Tanılan isimlerin biyografilerini paylaşabileceğiniz bölümKonu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi
Irene Joliot-Curie kimdir?
Cevaplar
0
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler
 
Görüntüleme
128
Önceki Konu
önceki Konu

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01-10-2019   #1
Üye
PySSyCaT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Gulucuk Forum - Chat ve Sohbet Forum Sitesi.
Üye No: 1019
Üyelik tarihi: Jan 2019
Üye Grubu: Üye
Mesajlar: 88
Konular: 86
Şube: Yurtdışı Şubesi
İlişki Durumu: İlişkisi Var
Ruh Hali:  none
Tuttuğu Takım:

Level: 8 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 18 / 183
Güç: 29 / 237
Tecrübe: 35%

Teşekkürler: 2
4 Mesajına 5 Kere Teşekkür Edildi
REP Gücü : 1
REP Puanı : 10
REP Seviyesi : PySSyCaT is on a distinguished road
Standart Irene Joliot-Curie kimdir?
Marie Curie ve Pierre Curie’ nin kızı olan Irene Joliot, 12 Eylül 1897’de Fransa’nın başkenti Paris’ te doğdu. Annesi ve babası gibi radyoaktivite alanında çalışmalar yaptı. Eşi Frederic Joliot “Curie” ailesine damat olma onurunu yaşayan ve aileye olan büyük saygısından dolayı onların soyadını alarak Frederic Joliot Curie ismini aldı. Eşiyle birlikte yaptıkları çalışmalar aileye ikinci Nobel Ödülünü kazandırdı. Böylece en çok Nobel ödülü alan aile olarak tarihe geçtiler.


Aile hayatı ve Bilime katkıları

Irene iki bilim insanının çocuğu olarak dünyaya gelmişken, kendisinin de bilime karşı meraklı olmaması beklenemezdi. Kocası Frederic Joliot-Curie ile birlikte yapay radyoaktiviteyi keşfetmişlerdir. Bu çalışma onlara 1935’de Nobel Kimya Ödülü kazandırdı. 1934 yılında doğal olarak var olan radyoaktif elementler gibi yapay radyoaktif elementler üretmeyi başarmalarıyla bilim dünyasında önemli bir yere sahip olmuşlardır. Irène Joliot-Curie boron kullanarak radyoaktif azot üretmeyi başarmış ve sonrasında magnezyum kullanarak aluminyum ve silikon üretilebileceğini göstererek bu başarıyı katlamıştır. Curie çifti kararlı atomları radyoaktif atomlara dönüştüren ilk kişiler oldular.

Irene eğitimine matematik ve fizik alanında Sorbonne Üniversitesi’nde devam etti. 21 yaşında, Radium Enstitüsü’nde (annesini kurmuş olduğu laboratuvar) annesinin laboratuvar asistanı oldu. Marie Curie laboratuvardan uzaktayken, tamamen güvenilir genç kızını görevinden aldı. Irène son derece yetenekliydi, ancak daha deneyimli bazı bilim insanları arasında onun durumuyla alakalı kıskançlık vardı. Irène bunu göz ardı etti ve tamamen onun araştırmasına ve laboratuvarın çalışmasına odaklandı.

Bilime katkılarından dolayı 1940 yılında Bernard Koleji Altın Madalyası’na layık görüldü.

Çocukluğu ve Eğitimi

1906 yılında Irene sekiz yaşındayken, babası Pierre Curie ölmüştü. Pierre’ nin ölümünde sonra annesi Maria Curie Irene’i büyükbabasının yanına gönderdi. Büyükbaba Eugène aynı zamanda emekli bir tıp doktoruydu. Artık büyükbabası Irene’nin hem en yakın arkadaşı hemde ilk öğretmeni oldu. Torununu çok seven Eugène, Irene’nin gelişimi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Ona bilim ve en çok sevdiği yazar olan Victor Hugo’nun eserlerini tanıttı. Ama ne yazık ki bu ikilinin birlikte geçirdiği zaman da kısa oldu. Irene 12 yaşındayken Büyükbaba Eugène, 1910’da 83 yaşında öldü.

Marie Curie, büyükbaba Eugène’nin ölümünden sonra laboratuvarına gitmeden önce her gün çocuklarına ders vermek istedi. Aynı zamanda kızların fiziksel olarak sağlam olmasını istedi; onları binicilik, yürüyüş, yüzme, kayak ve akrobasi ile meşgul etti. Sorbonne Üniversitesinde meslektaşlarına konuşan Marie, Paris’ teki çocuklara verilen eğitimdeki yetersizliğini anlattı ve bu duruma el atmaya karar verdiler, Marie ve meslektaşlarından oluşan uzmanlar zeki çocuklardan oluşan bir sınıfı eğitmek için bir program yaptılar. Irene de bu seçkin öğretmenler tarafından eğitililen kişilerden biri oldu.

Marie Curie tarafından fizik
Jean Baptiste Perrin’den kimya (daha sonra fizikte Nobel Ödülü kazandı)
Büyük fizikçi Paul Langevin’den matematik eğitimi aldı.
Bu kadar ünlü öğretmenler tarafından çok az sayıda çocuk eğitilmiştir!

Annesinin yakın arkadaşı olan Albert Einstein ile 1912 yılında tanışan Irene o zaman daha 15 yaşındaydı ama fizik ve bilime olan merakı herkes tarafından farkediliyordu. Albert Einstein da küçük kızdaki fizik anlayışından etkilenmişti.

Irene 1913 yılının eylül ayında Collège Sévigné’deki okuluna eğitimine devam etmek için Paris’e döndü.

1. Dünya Savaşı ve Curieler

Irene’nin okul için Paris’e dönüşünden bir yıl sonra 1. Dünya Savaşı başladı. Annesi Marie Curie zaten canla başla savaşın arka perdesinde birçok hedef için farklı çalışmalar yapıyordu. Mobil radyoloji ünitelerini kurup savaşta yaralanmış askerlerin bedenlerine saplanan şarapnel parçalarını bulmak için X-ışını kullanmayı amaçlamıştı.


17 yaşındaki Irene, bu dönemde ek olarak hemşirelik kursu aldı. Hemen sonrasında Irene, Marie Curie’ nin kurduğu radyoloji ünitelerinde görev yapmak üzere işe alınan hemşirelere radyoloji öğretmeye başladı. Irene rahat ve korunaklı yaşamından uzaklaşarak savaş hastanelerinde, savaş alanındaki askerlerin büyük yaralarını ve zorlu acılarını görerek dehşete düştü. Bu durum onu yaşından daha fazla olgunluk ve daha güçlü bir zihne sahip olmasını sağladı. Annesi kızının daima destekçisiydi ama eğer zorluklarla ve sorunlarla karşılaşmazsa rahat bir hayatın ona birşey kazandırmayacağını düşünüyordu. İkisi birlikte kendi uzmanlık alanlarında savaşmak için çaba sarfediyorlardı. Savaşın sonunda Fransız Hükümeti tarafından Irene’ e askeri üstün hizmet madalyası verdi.

Savaş bittikten sonra Irene, Sorbonne’ da matemetik ve fizik alanında eğitimine devam etti. 21 yaşında annesini kurduğu Radium Enstitüsü’nde asistan olarak çalışmaya başladı. Hayatının tamamını kesinlikle bilimsel araştırmalara adamış olan Irene

Ben, bilimi hayatımın en büyük çıkarları olarak görüyorum

sözleriyle kendisini anlatmıştır.

Irene 25 yaşında, annesi ve babası tarafından keşfedilen elementlerden biri olan polonyumun yaydığı radyasyonu keşfettiği için Bilim Doktoru ünvanını aldı.

Irène ve Frederic Joliot Curie Birlikteliği ve Bilime Katkıları

Birgün annesi Irene’den laboratuvarda radyoaktif materyalleri işleme konusunda çalışmalar yapmasını ve ona kendi asistanlarından olan Frederic Joliot ile çalışmalarını istedi. Birlikte, Irene kimyasallar üzerine yoğunlaşırken, Frederic Joliot ise fizik konularında çalışmalar yaptı. İkisinin gerçekleştirdiği ortak çalışmaları sayesinde birçok buluş ve ödüle sahip oldular. En önemlisi de Irene ve Frederic Joliot bilim ekibi olarak üç ayrı Nobel Ödülü kazanan araştırmalar yaptılar. Tabi bu ödülden önce 1926’da evlendiler. Evlenince Frederic Joliot kendi soyisminden vazgeçip Curie soyismini kullanmak istemiştir. Curie ailesini olan saygısını ve sevgisini göstermek için daha ne yapabilirdi acaba?

Farklı laboratuvarlar birbirleriyle sürekli bir rekabet halindedir. Araştırmalarda ilk olmak istemeleri ve adlarının duyulmasını istemeleri de en tabi haklarıdır diye düşünebiliriz. Bir başka radyasyon araştırmacısı olan Ernest Rutherford bir sözünde şöyle demiştir;

Bende rakiplerim gibi yoluma devam etmeliyim, şimdi ki çalışmamı mümkün olduğunda çabuk yayımlamalıyım ki yarışta kalabileyim. Bu yarıştaki en iyi rakiplerim Becquerel ve Curielerdir.

Son Bölüm

İrene Nobel Ödülünü kazandıktan sonra, kendi çocukluğunu ve yoğun çalışan annesinin kendisini ne kadar ihmal ettiğini hatırlayarak, çocuklarıyla daha fazla ilgilenebilmek için iş yükünü hafifletti. Buna rağmen 1946′ da Radyum Enstitüsü Direktörü olmuştur. Irene ve Frederic’in iki çocuğu olmuştur; Helene 1927′ de – Pierre ise 1932′ de dünyaya gelmişlerdir. Aileye gelen bireylerde bilim tutkusu devam etmiştir ki, Helene nükleer fizik profesörü, Pierre de biyokimya profesörü olmuştur. Artık bu konu başka bir yazının konusu…

Irene Curie’nin Ölümü

Irene Curie 17 Mart 1956’da Paris’ te Curie Hastanesinde 58 yaşında öldü. Annesi gibi fazla radyasyona maruz kalarak lösemi hastalığı nedeniyle ölmüştür. Marie Curie’ nin bugün bile kişisel eşyaları (defterleri ve kitapları vs.) kurşun kutularda saklanıyor hala radyoaktiftirler sadece özel koruyucu giysiler giyen uzman kişiler tarafından açılabilir. Irene çocukluk günlerinden itibaren radyasyona maruz kaldı, annesi ve babasının kıyafetleri ve kişisel eşyalarına kadar radyoaktif materyallerle kötü bir şekilde kirlenmişti. Tahmin edilen Irene’nin ölümü, 1. Dünya Savaşındaki X-ışınlarıyla yaptığı faaliyetleri sırasında radyoaktif materyallere tekrar tekrar maruz kalmasıyla sonuçlandı. Kocası Frederic Joliot-Curie ise Irene’ nin ölümünden iki yıl sonra, 1958’de 58 yaşında öldü.aLinti..

PySSyCaT isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

PySSyCaT Kullanicisinin Son 5 Konusu
Baslik Kategori Son Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj
Tıp sözlüğü Sağlık PySSyCaT 0 115 01-18-2019 11:11 PM
Cinsel terimler sözlüğü Sağlık PySSyCaT 0 100 01-18-2019 10:37 PM
Rahim egzaması Sağlık PySSyCaT 0 103 01-18-2019 10:31 PM
Sara Sağlık PySSyCaT 0 114 01-18-2019 10:26 PM
Saman nezlesi Sağlık PySSyCaT 0 110 01-18-2019 10:25 PM

Cevapla

Etiketler
ırene joliot-curie kimdir?


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

(View-All Konu Okunma Sayisi : 1
PySSyCaT
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ali Kuşçu kimdir? PySSyCaT Biyografi 0 01-10-2019 11:52 PM
Dobby Kimdir? Dobby Kendinizi Tanıtın 5 10-27-2018 10:16 AM
Marie Curie Azraiill Bunları Biliyor Musunuz? 0 10-24-2018 08:32 PM
Mevlena Kimdir? Azraiill Biyografi 0 10-17-2018 08:27 AM
Oya unustası kimdir? Admin Biyografi 0 10-03-2018 05:33 PM


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:32 AM.

Forum Yasal Uyarı

Kuruluş : 2018
2018 - "Gulucuk Forum" her hakkı saklıdır.


Gulucuk Forum, en iyi Mozilla Firefox ile dolaşılır.
YASAL UYARI : İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan gulucuk forum Adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. gulucuk forum hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler, Yöneticilerimiz ile iletişime geçilmesi yada iletişim formunu doldurulması halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gulucuk forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş sağlanacaktır.Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249