En ilginc ozelliğe sahip 16 kuş türü - Gulucuk.NET Forum
Gulucuk.NET Forum


Go Back   Gulucuk.NET Forum > Gulucuk.Net ~Genel ve Güncel Kategori~ > Serbest Kürsü > Hayvanlar AlemiKonu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi En ilginc ozelliğe sahip 16 kuş türü
Cevaplar
0
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler
 
Görüntüleme
188
Önceki Konu
önceki Konu

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10-15-2018   #1
Banlı Üye
Avatar Yok

Gulucuk Forum - Chat ve Sohbet Forum Sitesi.
Üye No: 591
Üyelik tarihi: Oct 2018
Üye Grubu: Banlı Üye
Mesajlar: 753
Konular: 724
Şube: İzmir Şubesi
İlişki Durumu: İlişkisi Yok
Ruh Hali:  none
Tuttuğu Takım:

Level: 24 [♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 119 / 595
Güç: 251 / 1523
Tecrübe: 80%

Teşekkürler: 0
42 Mesajına 42 Kere Teşekkür Edildi
REP Gücü : 0
REP Puanı : 10
REP Seviyesi : Azraiill is on a distinguished road
Standart En ilginc ozelliğe sahip 16 kuş türü

Kuşlar, tüylü, kanatlı, sıcakkanlı, yumurta ile üreyen, omurgalı hayvanlardır. Çoğumuzun evinde en az bir kere beslediği muhabbet kuşları hepimizin sevdiği türlerinden sadece biridir.

Halbuki yaklaşık 10.000 civarında yaşayan türüyle en kalabalık omurgalıları oluşturur kuşlar. Kuzey Kutbundan Güney Kutbuna dünya üzerindeki tüm her yerde yaşarlar. Boyutları arı sinek kuşunda 5 cm ile deve kuşunda 2,7 m’ye kadar değişir. Bulunan fosillere göre kuşlar, yaklaşık 150-200 milyon yıl önce, dinozorlardan gelmektedir. Bilinen ilk kuş yaklaşık 155-150 milyon yıl önce yaşamıştır.

Kuşlar, diğer canlı alemlerinden farklı olarak bazı özelliklere sahiptir. İlk sabit sıcaklıklı canlılar olma özelliğini taşırlar. Belirgin özellik olarak, üyelerinin tümü, diğer hiçbir hayvan grubunda görülmeyen tüylerle kaplıdır. Gelişmiş bir ses kutuları vardır. Sert kabuklu yumurta bırakırlar ve kuluçkaya yatarlar. Kuşların tam işlev gören, karmaşık ve gelişmiş, vücut sistemleri vardır.

İşte şimdi karşınızda özellikleri ve görünümleriyle bizleri şaşırtan “16” kuş türü!

1. Tavus Kuşu
tavus-kusu

Söz konusu şey kuş ve renklerin büyüleyiciliği ise Tavus Kuşundan başlamamak olmaz.

Sülüngillerden Pavo cinsindeki iki tür kuşa verilen isimdir. Kur yapma döneminde, erkek tavusun açarak sergilediği kuyruklarıyla tanınır. Dişi tavus kuşu parlak yeşil boyunlu, gövdesi ise kahverengi ya da gri tonlu kahverengi renklidir. Erkek tavusun kuyruğunun heybetine karşın sesi hiç de kulağa hoş gelmez. Fakat bu tavus kuşlarının birçok dinde kutsal olarak görülmelerine engel değildir.

Tavus kuşu Antik çağlardan beri pek çok farklı kültürde ve dinde kendine yer edinmiş bir kuş. Antik Yunan’da tanrıça Hera’nın simgesi olarak kendine yer edinen tavus kuşunun hikayesi ise ilgi çekici. Hikayeye göre, tanrıçaya hizmet eden çok gözlü dev Argos, Hermes tarafından öldürülünce, tanrıça devin gözlerini tavus kuşunun kuyruğuna serper. Ezidilik inancında da kendine yer edinen tavus kuşları, Tanrı Azda tarafından yaratılan, kendisine evreni ve insanları yaratma görevi verilen Melek-Tanrının simgesidir. İslam inancında ise bolluk, mutluluk, refah gibi iyi kavramlarla özdeşleştilen bu hayvan daha pek çok kültürde bir yere sahip.

2. Arı Kuşu
ari-kusu

Arılar ve böceklerle beslenen göçmen bir kuş olan arı kuşu, çevik hareket yeteneği ile dikkat çekiyor. Yalı kuşlarının renkli bir akrabası olan arı kuşlarının 24 adet türü bulunuyor..

Doğu yarım kürede ılıman ve tropik alanlarda yaşayan bu kuşlar, hem açık alanlarda, hem de ormanlarda yaygın olarak görülür. Arı kuşlarının ayaklarının ön parmakları yapışıktır. Aşağıya doğru kıvrık olan gagası, uzun ve sivridir.

Birçok böcekle beslenebilen arı kuşları, daha çok bal arılarını ve yaban arılarını avlar. Bu nedenle de arıcılar bu eşsiz görünümlü kuşlardan pek hoşlanmazlar. Çekirge istilalarında oldukça faydalı bir işleve görev arı kuşlarının en dikkat çekici özelliği ise böcekleri havada uçarken yakalamalarıdır. Bu esnada ya uçuyor olurlar ya da kısa bir uçuş yaparak avlanırlar. Her gün 225 arı büyüklüğünde böcek veya arı yemek isteyen arı kuşları eşsiz tüy renkleriyle de dikkatleri çekerler.

3. Tanıdık Bir Kuş
İbibik
ibibik-kus

Eşşiz güzelliği ile dikkatleri çeken İbibik kuşu, aynı zamanda karakteriyle de farklı bir güzellik yansıtıyor. Eşine olan bağlılığını, eşi öldükten sonra yen bir eş aramayarak gösteren ibibik kuşları aileleri çok bağlıdır. Yaşlandıklarında anne ve babasının yiyeceklerini onlar için toplayan, annesi öldüğünde uygun bir yer buluncaya kadar onu başında taşıyan ibibikler duygusal hayvanlardır. Bu nedenle ibibikler pek çok dinde anne-hürmet duygusuyla bağdaştırılır.

Ağaçlık ve bağlık yerlerde yaşayan bu kuş ağaç bulunan açık yerlerde, çam orman veya yaprağını döken ormanlarda, meyve bahçelerinde ve bağlarda yerleşir. Açık arazide bulunabildiği gibi şehir parklarında da rastlanabilir.

Her çeşit oyukta ve kovukta yuva yapan, insanlarla oldukça iyi iletişim kuran ibibikler, haşere, böcek, böcek larvaları, salyangoz ve solucanlarla beslenirler. Sivri ve uzun gagaları ile toprağı eşerek çıkardığı kurtçukları havaya fırlatıp gagasını açarak havada kapmayı seven ibibiklerin oyuncu bir karakteri olduğunu söylemek mümkün.

4. Kırmızı Gagalı Tukan
kirmizi-gagali-kus

Güney Amerika’nın tropikal ormanlarında yaşayan bu kuşların en çok dikkat çeken kısmı gagaları. Ucu kırmızı, gövde kısmı mavi,turuncu ve yeşil tonlarında olan bu kuşlar, sadece görünüşleriyle değil güçlü yapılarıyla da ön plana çıkıyor. Büyük gagası, güçlü ayakları, kısa ve yuvarlanmış kanatlarıyla tatlı olduğu kadar güçlü olan bu hayvanlar, güçlerini bol bol tükettikleri meyvelere borçlular. Bu gagaların en önemli özelliği çok güçlü olmasına rağmen şaşırtıcı derecede hafif olmasıdır. Üstelik tukanların gagaları sadece renk ve gücüyle ön plana çıkmakla kalmıyor, oldukça tuhaf bir özellikle de duyanları şaşırtıyor.

Bilim adamları tukanların gagalarını kullanarak kendilerini serinlettiğini kanıtlamış. Anlayacağınız tukan kuşları tropikal iklimle gagaları sayesinde baş ediyor.

Tukanların tüm bu özelliklerinin yanı sıra biraz uyuşuk olduğunu söylemek mümkün. Uçmaktan çok hoşlanmayan bu kuşlar günlerinin büyük bir kısmının dallarda oturarak geçirirler ve bol bol meyve tüketirler

5. Yakut Boğazlı Sinek Kuşu
sinek-kusu

İşte karşınızda dünyanın en hızlı kanat çarpan kuşu! Saniyede 55 defa kanat çırpabilen yakut boğazlı sinek kuşu bu konuda tam bir rekortmen. Çiftleşme döneminde bu 200 kanat çırpmasına ulaşan sinek kuşları, bu sayede Guinness rekorlar kitabına girmeyi başarmış bir tür.

Sinek kuşlarının erkekleri, dişilerinden daha küçüktür ve biraz daha kısa bir gagası sahiptirler. Her yıl bir defa tüylerini döken bu kuşlar ve sonbahar göçü esnasında ilk tüylerini dökmeye başlar.

Bu türün erişkinleri tipik olarak sadece, çiftleşmek için bir araya gelir. Beslendikleri alanı korumak için saldırganlaşırlar. Küçük boyutları yüzünden, böcek-yiyen kuşlar ve hayvanlara karşı korunmasızdırlar. Çiçek ve çiçekli ağaçların nektarlar ana yiyeceğidir, ara sıra ağaçlardaki deliklerden aldıkları böcekler ve ağaç özsuyunuda tüketirler. Genç kuşlar nektarın yanı sıra protein almak için böceklerle beslenirler.

6. Ruppell Kızıl Akbaba
kizil-akbaba

Nesli tükenmekte olan Kızıl Akbabalar, şimdiye kadar kaydedilmiş en yüksek uçan kuşlardır. Bu kuşlar 37 bin feet yüksekliğe çıkabilirler.

Bu yükseklik, uçakların çıkabildiği ve oksijen azlığı nedeni ile insanın çıkamadığı bir noktadır. Anlayacağınız bu kuşların dolaşım sistemleri ve iç basınç düzenleme mekanizmaları oldukça gelişmiştir. Bu kuşların kanlarında olan hemoglobin bu irtifada oksijen üretir bu nedenle hiçbir sıkıntıları olmaz.

7. Cennet Kuşu
cennet-kusu

Anayurdu Afrika’nın güney bölgeleridir.12-15 yıl yaşarlar. Cennet kuşu ailesinin 15 cinsi içinde 42 tür vardır. Bu ailenin üyeleri, en çok erkeklerin Seksüel dimorfizm özellikleriyle, yani özellikle gagadan, kanatlardan, kuyruktan veya baştan uzanan çok uzun ve ayrıntılı tüylere sahip olmasıyla bilinir. Çoğunlukla yoğun yağmur ormanlarında yaşarlar. Tüm türlerin beslenme biçimi, meyve ve daha az oranda eklembacaklıları kapsar. Cennet kuşları tekeşlilik ila çokeşlilik arasında değişen çiftleşme sistemlerine sahiptir.

Türlerin sayısı, avlanma ve yaşam alanı yok olması sebebiyle tehlike altındadır.

Kincidirler ve üstelik bir de psikolojileri bozulursa işte o zaman yandık çünkü bu kuşlar psikolojileri bozulduğunda tüylerini yolarlar.

8. Kakadu
papagan_kakadu-SPONSOR REKLAM-

Kakadu; tatlı, yumuşacık ve sevecen olarak adlandırılırlar.Bazıları 120 yıla kadar yaşayabilir! Elbette bu rakam oldukça istisna. Bir kakadunun gaga kuvveti ise bir köpeğin çenesinin kuvvetiyle neredeyse eştir!

On yedi türden oluşan bu papağanların çoğu vücutlarına serptirilmiş kırmızı ya da sarı renkleri dışında beyaz, bazıları siyah renklidir. Kıvrık ve sağlam gagaları kabuklu yemişleri kırmaya, kökleri bulup çıkarmaya ya da ağaç kabuklarının altındaki böcek larvalarını avlamaya yarar. Solucana benzeyen dilleri beslenmelerine yardımcı olur.

Kakadular ağaç tepelerinde yaşar ve ağaç kovuklarında barınır. Gürültülü geniş sürüler halinde tarla ürünlerini yağmalayarak zarar verdikleri de olur.

Kakadular çok çeşitli sesler çıkarabilir. Islık çalarlar ve telefon çalması ,insan sesi gibi sesleri taklit edebilirler. İyi konuşabilme yeteneğine sahip olanlarına ender olarak rastlanır.

9. Flamingo
flamingo

Son zamanların en moda hayvanlarından biri flamingolar. Nasıl bir hayvan moda olabilir dediğinizi duyar gibiyim. Ancak tekstil ürünlerinden, kırtasiye malzemelerine kadar pek çok ürünün üzerinde görmeye başladığımız flamingolar son zamanlarda çok sık karşımıza çıkıyor.

Uzun ve kıvrık boyunları, uzun ve ince bacakları ve dikkat çekici renkleriyle ilgili üzerlerine toplayan flamingolar oldukça yeteneklilerdir. Belirgin özelliklerinden biri kıvrık bir gagasının olması ve bunun üst kısmıyla daldırıp da yiyecekleri su ya da çamurdan çıkarırken filtre vazifesi görmesidir. Tüylerindeki kırmızı renk tonları, yedikleri yiyeceklerin içerdiği karotin miktarına göre değişir. Esaret altındaki genç kuşlar, çok az karotin içerikli besinler aldığından beyaz tüylere sahiptirler.

Bulundukları ortamlarda sayıları bazen bir milyonu bulan flamingolar tek eşlidir.İsimleri ise Portekizce ve İspanyolcadan gelir ve Ateş anlamındadır.

10. Kırmızı Makaw Papağanı

Share

Kırmız macaw, macaw ailesinin en güzel ve en büyük üyelerinden biridir. Orta ve Güney Amerika’daki nemli, her daim yeşil ormanlarda yaşarlar. Renkli tüyleri ile ünlüdürler. Mavi sırtları ve parlak kırmızı tüyleri var. Üst kanatları sarıdır ve yeşil renklidir.

Güçlü, kavisli gagaları bu kuşların ilk göze çarpan özelliğidir. Yetişkin bir kırmızı macaw papağını 80-90 cm arasında bir uzunluğa ve 1,5 kg’a kadar ağırlığa sahiptir. Uçarken 35 mil hıza kadar ulaşabilen kırmızı macawlar oldukça uzun yaşarlar. Ortalama 40-50 yıl arasında ömre sahiptirler. Esir tutulan kırmızı macawların 75 yıla kadar yaşayabildiği söylenir.

Dünyadaki en akıllı kuş olarak bilinen kuşlar, pek çok kelimeyi, sesi ve püf noktasını kolayca öğrenebilirler. Çok iyi eğitilmiş kırmızı makaw papağanlarının renkleri ve şekilleri bile ayırt edebilecekleri söylenir.

Kızıl macawlar da çok gürültülü papağanlardır. Screeches ve squawks gibi farklı ses tonları üretirler. Ağırlıklı olarak fıstık, tohum, meyve ve böcekten oluşan bir beslenme diyetleri vardır. Kuvvetli kavisli gagaları ile oldukça kolay bir şekilde kabuklu kuruyemişleri kırabilirler.

11. Altın Sülün

Share

Altın renkli tüyleri nedeniyle bu ismi alan bu kuşlar barındırdıkları birbirinden farklı renklerle dünyanın en güzel kuşlarındandır.

Erkek altın sülünler daha renklidir. Farklı kırmızı kürklü göğüsleri ve kanatları var. Merkez kuyruk tüylerinde ayrıca çarpıcı siyah lekeler var. Erkek sülünlerinin aksine dişiler daha donuk, kahverengi bir tüy yapısına sahiptir..

Altın sülünler, Batı ve Orta Çin’deki yoğun ormanlarda ve ormanlık alanlarda yaşar. Erkek altın sülünler dişilerden daha uzundur. İlginçtir, kuyruk toplam vücut uzunluğunun üçte ikisini oluşturur. Altın mercanlar vakitlerinin çoğunu havada değil zeminde harcarlar. Çünkü çoğunlukla çilek, tohum ve böceklerle beslenirler.

12.Bayağı Deniz Papağanı

Share

Atlantik puffin, olarak bilinen bu kuşlar Kuzey Amerika ve Doğu Kanada sahillerinde bulunan küçük bir deniz kuşudur. Büyük, çok renkli gagaları ve penguen benzeri renkleri nedeniyle ‘deniz papağanı’ olarak da bilinirler. Hayatlarının çoğunu denizde geçiren bu kuşlar, suya dayanıklı tüyleri sayesinde yüzerken vücutlarını sıcak tutabilirler. Kanatlarını, yüzeyde ve su altında yüzmek için sallarlar.

Bayağı deniz papağanlarının uçuş yeteneklerinden çok dalış kabiliyetleri ön plana çıkar. Mükemmel bir dalış kabiliyetine sahip olan bu hayvanlar, 60 metreye kadar dalabilirler. İyi bir dalıcı olan bu kuşların, uçuş kabiliyetleri de fazladır. Dakikada 400 kez kanat çırparak saatte 55 mil hıza ulaşabilen bu küçük kuşların görünüşüne aldanmamak gerekir.

Her yaz ve ilkbaharda Kuzey Atlantik Okyanusu adalarına yerleşen deniz papağanları, uçurumdaki oyuklarda tüyleri ve otları kullanarak yuva yaparlar. Dişileri yalnızca bir yumurta bırakır ve yavrunun yumurtadan çıkması 45 gün alır. Kuluçkahaneden sonra erişkin bayağı deniz papağanı yavru için yiyecek bulmak amacıyla yuvadan çıkarlar. Yavrularını küçük balıklarla besleyen bu kuşlar, büyük gagalarında 10-30 balık arasında yük taşıyabilirler.

13. Mavi Alakarga

Share

Olağanüstü renkleriyle ön plana çıkan mavi alakargaların renkleri kimyasal değildir, tüylerin şekli nedeniyle kırılan ışık bu rengin oluşmasını sağlar. Eğer ki, bir mavi alakarganın tüylerini kırarsanız mavi renk yok olur. Bu durum şekilsel renklenme olarak bilinir.

Yedikleri besinler arasında; yerden ve ağaçlardan alınabilecek birçok tür bulunmaktadır. Bilinenler arasında ekmek, et, yumurta, fıstık, çilekler ve diğer meyveler, tohumlar ve birçok şehir parklarında kuş masası yemeklerini yerler.

Nadiren yem verilirken agresif davranabilirler, lakin bazen diğer kuşların yuvalarını ve yumurtalarını yok ederler. Bu yüzden kuşları doyuranlar tarafından hoş karşılanmazlar. Yine de, bu zeki ve yaşama adapte olabilen kuşlar kolaylıkla hayatlarına devam edebilirler. Çekirdek ve ceviz en sevdikleri besinler arasındadırlar. Herhangi bir ağaçta ve yahutta ovukta gençlikleri itibarıyla rahatlıkla kalabilir ve buralarda büyüyebilirler. Genelde 16-18 günlük bir periyotta, 4-5 yumurta bırakırlar. Mavi alakargalar genelde ömürlerinin tamamı boyunca tek eşli yaşarlar.

Sesleri diğer kargalardan daha farklıdır, ama genelde bir alarm sesi gibi, oldukça gürültülü ve martı çığlığına benzer. Ayrıca kuş, kızgınlık döneminde daha da yüksek bir ses çıkartabilir. Mavi alakargalar genellikle bu sesleri şahinlerden korunmak için çıkartırlar. Mavi alakargalar ayrıca sessiz, birbirlerine yakınken çağırma şekilleri de vardır. Lakin, birçok sesi çıkartabilirler ve birçok kişi seslerini tanıyamayabilir.

Mavi alakargalar ayrıca, Prens Edward Adası’nın resmi kuşudur ve şehrin beyzbol takımı Toronto mavi alakargası ismini verir.

14.Amerikan Sakası

Share

Uzunluğu yaklaşık 11 cm olan bu ufak kuş hoş görünümüyle dikkat çeker. Erkeğinde açık sarı tüyler bulunan ve siyah başıyla dikkat çeken Amerikan sakasının oldukça hoş bir ötüşü vardır. Amerika sakası, üremek için dört ila altı arasında mavimsi beyaz yumurta bırakır. Devedikeni ve tarak otu tohumlarını çok seven bu saka cinsi, diğer yabani küçük ot tohumlarını, ağaç filizlerini, akçaağaç özsuyunu bazende böcekleri yiyebilir.

15. İpekkuyruk

Share

İpekkuyruk, belirgin kafalı ve siyah maskeli, orta boy bir ses kuşudur. Kahverengimsi-gri renkte olan kuşun kanatlarında beyaz ve sarı kenarlar bulunur. İpekkuyruk kuşları, Kuzey Amerika ve Avrasya genelinde çoğunlukla Kanada ve Alaska’da olmak üzere ormanlarda yaşar. Kışın, büyük sürülerde Birleşik Devletlerin Kuzeybatı bölgelerine göç ederler. Ağaç dallarında yuvalar. Hem erkek hem de dişi ipekkuyruklar, yüksek sesli aramalarıyla bilinir. Çoğunlukla böcek ve çilek yerler.

Ve Son Olarak Türk Müzik Tarihinin En Meşhur Hayvanı: TURNA
turna

Sesleri kilometrelerce uzaklardan duyulabilir.

Yuvalarını yere yaparlar ve içine genellikle iki yumurta bırakırlar.

Ayrıca turna kuşu da birçok inanç ve kültür için önemli bir yere sahiptir mesela Alevilerin simgesi olan özel folklor danslarında uyguladıkları figürler arasında önemli bir yer alır. Özellikle de Hz. Ali’yi temsil ettiğine inanılır ve turnaların normal bir kuş olmadığı yeğlenir üstelik Amerikan yerlilerinin totemlerinde, Rus şarkılarının bir çoğunda, yerli dans kültüründe ve Yunan mitlerinde karşımıza sık, sık çıkarlar.
Azraiill isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Azraiill Kullanıcısına Bu Mesajı için Teşekkür Edenler:
Nur (10-15-2018)

Azraiill Kullanicisinin Son 5 Konusu
Baslik Kategori Son Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj
Kamera nedir? Bunları Biliyor Musunuz? Azraiill 0 180 01-13-2019 04:33 PM
Misafir Ağırlama ve Misafirlik - Misafiri Rahat... Bunları Biliyor Musunuz? Azraiill 0 171 01-13-2019 04:28 PM
Düzenli Olmak Bunları Biliyor Musunuz? Azraiill 0 183 01-13-2019 04:25 PM
Ast üst nedir? Bunları Biliyor Musunuz? Azraiill 0 197 01-13-2019 04:23 PM
Gayrimenkul Nedir? Bunları Biliyor Musunuz? Azraiill 0 180 01-13-2019 04:21 PM

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

(View-All Konu Okunma Sayisi : 2
Azraiill , Nur
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 05:30 PM.

Forum Yasal Uyarı

Kuruluş : 2018
2018 - "Gulucuk Forum" her hakkı saklıdır.


Gulucuk Forum, en iyi Mozilla Firefox ile dolaşılır.
YASAL UYARI : İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan gulucuk forum Adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. gulucuk forum hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler, Yöneticilerimiz ile iletişime geçilmesi yada iletişim formunu doldurulması halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gulucuk forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş sağlanacaktır.Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234